Vaginální probiotika

Probiotika obecně jsou živé bakterie, které mají příznivý vliv na lidské zdraví. Nalezneme je nejen ve střevech, ale u žen i ve vagíně. Jsou užitečnými pomocníky v případě, že se objevuje častá vaginální infekce. Laktobacily v nich obsažené potlačují množení bakterií hnilobného a plísňového původu. Základním druhem je Lactobacillus vaginalis. Symbiotické laktobacily se podílejí na rozkladu glykogenu, který přeměňují na kyselinu mléčnou, ta pak snižuje pH pochvy a pomáhá přirozeně bránit rozmnožování kvasinek. Těm vyhovuje pro množení pH zásaditějšího charakteru.

Velký význam má také virocidní účinek mléčných bakterií vůči některým škodlivým virům, jež způsobují karcinom děložního čípku.

Vaginální rovnováha je velmi citlivá, stačí drobná změna a přemnoží se zde bakterie, které jsou nežádoucí. K zánětům velmi často dochází během horkého letního období, po porodu, po chirurgickém zákroku nebo po užívání běžných antibiotik. Mezi další faktory, které narušují vaginální rovnováhu, patří změna pH ve vagíně, hormonální změny a dokonce i druh spodního prádla.

Různé formy probiotik

Pokud chcete nebo potřebujete udržet přirozenou poševní rovnováhu, lze použít přípravky v různých formách. Vyzkoušet můžete vaginální čípky. Pro doplnění antibiotické léčby jsou vhodné přípravky, které obsahují antimikrobiální stříbro. Kromě toho podporují doléčovací procesy po opakujících se infekcích.

Další možností jsou tablety. Některé druhy obsahují látky, jež přispívají k udržování přirozené vaginální mikroflóry. V nabídce jsou jak kapsle polykací, tak i vaginální.

Pro vaginální čípky a tablety je vhodná aplikace na noc, neboť je snazší zajistit delší aplikaci přípravku.

Pokud nelze používat vaginální čípky ani tablety z jakýchkoli důvodů, pak další možností jsou výplachy pochvy.