Elektromotory dnes najdete opravdu na každém rohu. Dokázali bychom se bez nich ještě obejít?

Elektromotory se opravdu i přes svoje mládí staly technologií, která je opravdu viditelná všude. Mnohdy je využíváme, aniž bychom o tom vůbec věděli. Dokonce je vysoce pravděpodobné, že je v nějaké podobě používáte právě i v moment, kdy čtete tento článek.

Rozhodně bychom se bez nich už v dnešní době nedokázali obejít. Přitom existuje celá řada velice rozdílných druhů, které dokáží nejen plnit svoje povinnosti, ale často i zastoupit svoje „kolegy“.

Začneme od nejstarších kousků

Pokud půjdeme od těch nejstarších dodnes používaných motorů, tak se budeme bavit o komutátorových, někdy taktéž zvaných kartáčových motorech. Jedná se o motory, které mají opravdu velký efektivní rozsah a díky tomu tak mohou kvalitně pracovat v různých mechanismech. Samotné komutátorové DC motory Bühler jsou přitom o něco starší technologií, než byste si mohli myslet. Jsou trochu větší a složitější konstrukčně, což u nich mimo jiné také zvyšuje šance na poškození.

Bezkartáčoví následovníci s vysokou oblíbeností

Následovníky DC motorů jsou velice podobné, ale o něco konkurenčně jednodušší bezkartáčové EC motory Bühler. Ty vás uchvátí dvojicí vlastností. Jsou schopny pracovat v opravdu vysokých otáčkách dostávajících se do tisíců otáček za minutu. Přitom ale můžete počítat s tím, že budou při dobré výrobě plnit svoje povinnosti extrémně dlouho. Životnost takových motorů se počítá v tisících hodin provozu. Díky tomu jsou tak opravdu velice oblíbené do mechanismů, do kterých jinak chceme zasahovat opravdu jen vzácně.

Bez převodovky to občas nejde

Do teď jsme se ale bavili s takovými druhy motorů, které jsou zvyklé pracovat v poměrně konzistentních podmínkách. Co když ale přijde moment, kdy už nebudou stačit základní vlastnosti elektromotorů? Pak jsou na řadě právě převodové motory Bühler. Ty můžete získat v opravdu velkém množství konkrétních druhů mechanismů. Díky tomu tak můžete optimalizovat nejen výběr samotného elektromotoru, ale dokonce také převodovky, která výrazně ovlivňuje jeho funkci a efektivitu v systému.