Suchá pleť jako prokletí: Přečtěte si, jak se se konečně cítit lépe

Kéž byste měla pokožku jemnou jako princezna. Anebo alespoň jako vaše kamarádka. Příroda k vám bohužel v tomto směru příliš štědrá nebyla, do vínku jste dostala kůži tak suchou, že by se za ní nemusel stydět ani had. Přitom se o ni snažíte svědomitě pečovat, ale zatím jste nezaznamenala žádné výraznější zlepšení. Měla byste se snad s nepříjemnými pocity smířit? Rozhodně ne. Třeba vám jen unikla základní pravidla pravidelné péče. Musí být komplexní, jinak kýženého efektu nedocílíte.

Pojem suchá pokožka je poměrně nicneříkající a týká se obrovského množství lidí. Zdaleka nejhůře jsou na tom atopici – lidé, jejichž kůže je přirozeně citlivá na podněty, na které pokožka běžně nereaguje. Nadměrným vysoušením dále trpí starší generace. U osob v pokročilém věku hraje roli přirozené ztenčování kůže a sklon k dehydrataci.

Suché pleti se však nemusí vyhnout ani jedinci, kteří mají za normálních okolností plet normální, smíšenou či dokonce mastnou. Klíčovou roli sehrávají povětrnostní podmínky a další vnější vlivy, kdy na pokožku dlouhodobě působí různé faktory.

Zdaleka nejhorším obdobím je zima, během které se musí pokožka vyrovnávat s častými teplotními výkyvy a pobytem v přetopených místnostech s minimem vlhkosti. Dojde-li k narušení přirozené kožní bariéry, jež slouží jako ochrana a současně brání vylučování vody, epidermis rychle vysychá, ztrácí pružnost a mohou se na ní tvořit bolestivé trhliny. Nezbývá, než jí zajistit dostatečnou hydrataci a promaštění.

Pozor na vodu

Hydratace je důležitá, ale musí probíhat zevnitř. Fakt, že suché pokožce schází vlhkost, by vás v žádném případě neměla motivovat k častějšímu koupání nebo mytí rukou. Kontakt s vodou naopak omezte, protože pleti příliš nesvědčí. Řeč je především o horké lázni ve vaně, kterou si s oblibou dopřáváme bezprostředně po návratu domů z mrazivého počasí. Chcete-li pro svou pokožku to nejlepší, vyměňte koupele za krátké sprchování.

Kosmetiku vybírejte s rozvahou

Patláte na kůži všechno s přívlastkem „hydratační“? Kvalitní krém na suchou pokožku si určitě pořiďte a používejte ho pravidelně – přesto buďte ostražitá a vždy si bedlivě prostudujte seznam ingrediencí, ze kterých se daný přípravek skládá. Raději používejte jen několik vybraných produktů bez obsahu konzervačních látek, parfemací a alkoholu. K nejlépe hodnoceným patří kosmetika pro suchou pleť od Biodermy.

Vylepšete jídelníček

Jednou z příčin nadměrného vysoušení pokožky může být nevhodná skladba jídelníčku. Pokud se vaše každodenní menu skládá z potravin chudých na nezbytné vitamíny a živiny, je nejvyšší čas udělat radikální řez. Začněte pravidelně konzumovat zdravou stravu bohatou na vitamin E, beta-karoten, zdravé tuky, selen, zinek, jód a další nezbytné prvky. Budete se cítit mnohem lépe a změna prospěje i vaší pleti.