Roční hlášení za odpady má nové podmínky

Kolik jste za minulý rok vyprodukovali odpadu? Někteří netuší, ale jelikož má mnoho firem a podnikatelů povinnost vést průběžnou evidenci odpadu, zhruba vědí, kolik odpadu produkují. Je důležité vést průběžnou evidenci odpadu, výkaz statistiky o odpadech se totiž zasílá na ČSÚ. Pokud se stane, že produkujete více odpadu, než stanovuje zákonný limit, týká se vás povinnost zpracovat roční hlášení za odpady a poslat ho na ISPOP. V roce 2021 přišel zákon o odpadech 541/2020 Sb. a s ním i některé změny, které byste měli znát.

Změnil se limit a také termín pro roční hlášení

Hlavní změnou, kterou zákon o odpadech přinesl, je změna limitu odpadů. Před rokem 2021 platilo, že musíte roční hlášení za odpady podávat tehdy, když vyprodukujete přes 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Nově se však změnil limit a to jen u nebezpečného odpadu, byl navýšen o půl tuny na 600 kilogramů. Pro mnoho menších producentů nebezpečného odpadu to znamená, že už roční hlášení za odpady dělat nemusí. Je ovšem nutné stále vést průběžnou evidenci odpadu, kontrola podle ní zjistí, jestli se skutečně vejdete do zákonného limitu.

Změnil se i termín pro odeslání ročního hlášení na ISPOP. Víte, do kdy je potřeba odeslat roční hlášení za odpady 2021? Doposud byl poslední termín 15.2., ale byl prodloužen až do konce února, tedy až do 28.2.

Zajistěte si roční hlášení od profesionálů

Pokud máte práce nad hlavu, zajisté přemýšlíte, kdy se budete věnovat veškeré té byrokracii. Problematika odpadů není snadná a naštěstí je tu specializovaná firma na Ecoservis.eu, které můžete starosti s odpady svěřit. Firma vám udělá i roční hlášení a včas ho odešle na ISPOP. Služeb těchto specialistů využívají jak podnikatelé, tak i společnosti a obce. Navštivte webové stránky firmy a zjistěte, s čím vším vám může pomoci.