Sezona zahradních udíren je stále tady

Mít vlastní zahradní udírnu má řadu výhod. Z čeho se taková udírna skládá, kolik typů existuje a v čem se od sebe liší?

Proč si pořídit zahradní udírnu

Zahradní udírna je určena milovníkům poctivého domácího vaření. Maso z udírny neopakovatelným způsobem voní i chutná.

Uzení je také známo jako tradiční metoda konzervace prodlužující dobu spotřeby takto zpracovaného masa. Používá se už od pravěku. Dnes již dovolují technologie využívat i metod průmyslového uzení, domácí uzení však zůstává svým efektem dosud nepřekonáno.

Udit se však nemusí pouze maso. Vhodné jsou pro stejnou úpravu také sýry, zelenina, ale dokonce i například ořechy či vejce.

Z čeho se skládá udírna

Jednotlivé udírny se od sebe liší hlavně materiálem. Jejich konstrukce je ale v zásadě vždy stejná. Každá udírna má následující části:

  • topeniště
  • kouřovod
  • udicí komora
  • komín

Ty se od sebe však pochopitelně mohou lišit provedením. Základní částí je topeniště neboli ohniště. Topeniště k udírně může být integrováno v její spodní části, případně i stát samostatně. Pro topení v udírně se používá tvrdé dřevo.

Kouř je poté veden kouřovodem do udicí komory. Kouřovod má délku cca 1,2 metru. Jeho hlavním úkolem je ochladit kouř na vhodnou teplotu a zajistit, že se potravina skutečně udí kouřem, nikoli ohněm vyprodukovaným zapáleným dřevem.

Udicí komora je pak jednoduše prostorem, do kterého se vkládají jednotlivé suroviny určené k úpravě. Bývá vybavena tyčí a háčky. Optimální podmínky uvnitř vám pomůže ohlídat teploměr k udírně.

Typy udíren a jejich přednosti

Nejčastěji se udírny kategorizují podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, a to na:

Udírny zděné

Zděné udírny mají výhodu ve velmi dlouhé životnost a trvanlivosti. Tvoří i stylový designový doplněk každé zahrady. Nevýhodou je nicméně to, že jsou náročnější na realizaci. V čase je však klasická cihla již bezúdržbová.

Udírny dřevěné

Dřevěná udírna je ideální pro ty majitele zahrad, kteří si přejí realizaci zvládnout rychle a s nízkými vstupními náklady. Nevýhodou udírny je to, že uvnitř se obtížněji udržuje stálá teplota. Mezi fošnami totiž vznikají mezery, jimiž uniká kouř.

Udírny plechové

Konstrukce těchto udíren je jednoduchá. Udírny vyrobené z plechu izolují lépe než jejich dřevěné souputnice. Kouř sice nemá tolik sklony unikat, ale plech jako materiál je opět velice náchylný k udržení správné teploty. Výhodou je bezúdržbovost.

Udírny elektrické

Dosud byla řeč výlučně o udírnách, v nichž se topí dřevem. Samostatnou kapitolu ovšem představují udírny elektrické. Ty jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo z levnějšího pozinkovaného plechu.

S elektrickou udírnou se udí snáze. Teplotu uvnitř lze účinně regulovat. Udírna však pochopitelně vyžaduje přístup k elektrické zásuvce. Zastánci tradičního způsobu uzení navíc vyzdvihují argument, že maso má díky dřevo zcela unikátní chuť, kterou topná spirála nenahradí.