Co byste měli vědět o sádrokartonu, než se pustíte do montáže?

Ačkoliv jde o poměrně mladý materiál, zařadil se mezi nejoblíbenější a jeho využití v interiéru je velmi rozmanité. Sádrokarton je jako stvořený pro realizaci podhledů, příček, obkladů, předsazených stěn a v neposlední řadě podlah. Jednoduchá manipulace a celková čistota práce z něj udělaly stavební prvek, na který řemeslníci nedají dopustit. Navíc je ekologický – jak výroba, tak použití a likvidace jsou vůči přírodnímu prostředí velmi šetrné. Na druhou stranu je dobré vědět, že i sádrokarton má určitá omezení a specifické vlastnosti, které se musí při práci s ním zohlednit. Zaměřili jsme se na to nejdůležitější.

Výběr správného typu

Odborníci na sádrokarton Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX připomínají, že předpokladem dobrého výsledku je výběr desky s odpovídajícími vlastnostmi. Sádrokarton se vyrábí v různých provedeních a kromě základní varianty je k dostání i s vylepšenou odolností vůči požáru (růžový/červený sádrokarton) a vyšší odolností vůči vlhkosti (zelený sádrokarton).

Sádrokarton není hořlavý

Sádrokartonové desky se vyrábí z kombinace štukové sádry, prvotřídního kartonu a několika látek přidávaných do sádrových zrnek. A protože sádra nehoří, nemusíte se bát vznícení v případě žádné z výše uvedených variant. Co se však liší, je doba, po kterou materiál vydrží v celku. Nejdéle vydrží zmíněné desky se zvýšenou protipožární odolností.

Umožňuje vedení rozvodů plynu

Stavitelé si často nevědí, zda mohou za sádrokartonovou konstrukcí umístit domovní rozvod plynu. Možné to je, ale plynaři Brno upřesňují, že musí být splněny určité podmínky. Je zapotřebí zajistit, aby byla konstrukce snadno odnímatelná, nebo plynovod uložit do ochranné trubky, nebo prostor propojit s interiérem či venkovním prostorem.

Pravidla má i vedení elektroinstalace

Odborníci na revize elektro Brno vyzdvihují jednoduchost, s jakou lze v sádrokartonovém systému vést elektroinstalaci, ale upozorňují na častou chybu: kabely by se neměly nacházet na takovém místě, aby v případě prohnutí konstrukce nedošlo k jejich poškození.