Věty, které ubližují – tohle dětem neříkejte! 1

Občas se prostě člověk neudrží a mnohdy v afektu pronese věci, které by za normálních okolností neříkal, které tak ve skutečnosti nejsou. A slovem umí člověk ublížit leckdy víc, než fyzickým trestem. Občas proto i směrem k dětem vypustíte slova jako „Ty jsi nešika, ty nic neumíš, neumíš to udělat dobře“ a podobně. Zdánlivě neškodné věci, že? Ale bohužel, ne vždycky to tak je. Jaké věty používat?

Přestaň brečet!

Ideálně doplněno něčím jako, nebo ti dám důvod k pláči. Tímto zarážíte emoce dětí, a pokud se situace opakuje, budou se snažit nebrečet, proZodpovědnost je v dospělém životě skutečně důležitou věcí, pocítí to každý. Najednou v práci můžete za to, že zapomenete něco odeslat, něco napsat, pošlete něco špatně a mnoho dalšího. Máte-li děti, často jednáte v jejich nejlepším zájmu a zodpovědnost za ně přebíráte vy. Nicméně do budoucna se musí naučit být zodpovědní, jedině tak z nich nebudou sobci, kteří vidí jen sebe, vlastní prospěch a budou jednat nezodpovědně.
Začněte brzo!
Zodpovědnost je dobré začít pěstovat odmalička, když mají děti dostatek prostoru, pak je můžete zapojovat víc do života. A tím pádem jim můžete dát také zodpovědnost. Ideální věk? Okolo třetího roku života. Děti by se neměly naučit, že vše děláte za ně a vlastně mají klid.
Nechte si pomoci
Má dítě tendence vám pomáhat? Když vás vidí vařit, chce taky, když vás vidí utírat prach, chce taky. Můžete děti i o pomoc požádat, možná to neudělají stoprocentně, ale je lepší, když jim dáte tu šanci a možnost.
ože přece nemají důvod.

Běž pryč, udělám to sama!

Za pár let, až budete chtít od dítěte pomoc v domácnosti se vám tohle vymstí. Dítě nebude mít žádnou motivaci a touhu. Přece to stejně uděláte raději sami. A možné lépe!

Nechoď pořád za mnou!

Dítě jednoduše časem ztratí zájem o kontakt s vámi, o chvíle s vámi. A bude doba, kdy vám to bude chybět, kdy budete o jeho přítomnost prosit.