Kuchyň se spoustou světla

Světlo je nepostradatelnou součástí každého interiéru, proto není divu, že jej potřebujeme dostatek i v kuchyni. Kuchyně je místem, kde připravujeme společná jídla, která celou rodinu stmelují, proto je třeba zde dobře vidět. Na trhu je neskutečné množství svítidel, která se liší různými faktory, jsou z různých materiálů, vyrábí se v několika velikostech a rozmanitých tvarech. Mohou být osazena různými světelnými zdroji, některá jsou použitelná pouze v interiéru, jiná mají vyšší stupeň krytí a můžete je použít i venku.

Sháníte-li světlo do interiéru, určitě jste se už setkali s rozdělením svítidel podle jednotlivých místností. Je to praktické v tom, že v kuchyních se prakticky nepoužívají stolní lampy, takže hledáte-li svítidla do kuchyně, nepotřebujete se zdržovat stolními lampami. Vhodná svítidla si často vybíráme nejen podle typu a výkonu, ale také podle vzhledu. V kuchyni by měla být dominantní kuchyňská linka, svítidla sem tedy obvykle vybíráme tak, aby byla nenápadná, ale dostatečně výkonná.

Pro základní osvětlení kuchyně se nejčastěji používají stropní svítidla, zapuštěné bodovky do stropu, systémová svítidla nebo závěsné lustry. To by však v kuchyni nestačilo, a tak určitě potřebujete osvětlení i pod horními skříňkami kuchyňské linky, která dokonale osvětlí pracovní plochu. Sem jsou nejvhodnější vestavné bodovky nebo LED pásky. Aby nikde nerušily, zapustí se pásky i s chladícím hliníkovým profilem do skříňky. Ovládají se potom pouhým dotykem, což je velmi praktické.

Kolejnicové a lankové systémy se často používají pro větší kuchyně či jídelny. Jsou to vkusná a moderní svítidla. Jejich velkou výhodou je variabilita, můžete je umístit libovolně, jak potřebujete. Nejen, že můžete umístit jednotlivé světelné body do libovolné vzdálenosti od sebe, dokonce můžete světelnými body otáčet a nasměrovat je přesně dle vašich potřeb.