10 tipů na zdravou snídani, které nastartují váš den

Výběr správného jídla k snídani vám pomůže dodat tělu potřebnou energii a snížit pocit hladu během dopoledne. V každém případě by vaše snídaně měla obsahovat dostatek proteinu. Máme pro vás hned 10 tipů na snídani, která v sobě obsahuje všechny důležité látky.

Možná si říkáte, jak může jedno jídlo ovlivnit celý den? Velmi snadno! Snídaně totiž připraví půdu pro stravování po celý den. Správná skladba ranního jídla vám poskytne energii, kterou vaše tělo potřebuje až do oběda. Díky zdravé snídani je také méně pravděpodobné, že budete mít chuť na nezdravá jídla. Jíst správné jídlo vám pomůže udržet si spokojenost a energii až do příštího jídla nebo svačiny.

Co je to dobrá snídaně?

Potraviny, které jíte k snídani, mohou ovlivnit to, jak se cítíte a fungují po celé dopoledne. Dobrá snídaně pro vás může udělat několik věcí.

Dodá vám energii až do příštího jídla nebo svačiny. Potraviny s bílkovinami pomáhají uspokojit hlad a potraviny s vysokým obsahem vlákniny vám dodají pocit sytosti. Dbejte proto na to, aby byla snídaně vyvážená.

Dodejte svému tělu a mozku energii. Ráno je palivová nádrž vašeho těla téměř prázdná. Když jíte správná jídla k snídani, dodáváte svalům a mozku palivo, které potřebují pro optimální výkon.

Pomáhá vyhnout se výkyvům cukru v krvi a snižuje chuť k jídlu. Vyvážené jídlo, které obsahuje jak bílkoviny, tak zdravé sacharidy, poskytne trvalou energii celému systému a pomáhá předcházet divokým výkyvům v krevním cukru, které vyvolávají chuť na sladkosti nebo jiná nezdravá jídla. (Platí to, pokud nemáte žádné zdravotní problémy týkající se schopnosti vašeho těla regulovat hladinu cukru v krvi.)

Pomůže vám lépe si vybírat jídlo po celý den. Lidé, kteří vynechávají snídani, často zažívají chuť na sladkosti a tuky, které mohou přetrvávat po celý den. Když sníte snídani, touha po sladkostech dramaticky poklesne. Pokud je snídaně bohatá na bílkoviny, má sklon snižovat také chuť na slaná a mastná jídla. Správná jídla ráno tedy mohou pomoci snížit touhu po nezdravých potravinách později během dne a nasměrovat vás ke zdravějším rozhodnutím.

Zajistí dostatek bílkovin pro podporu zdraví svalů. Jíst dostatek bílkovin v dopoledních hodinách nejen pomáhá uspokojit hlad, ale také pomáhá udržovat zdraví svalů. Mnoho lidí má tendenci dávat si k snídani trochu bílkovin, o něco více při obědě a mnohem větší množství při večeři. Toto je vzorec, který však nemusí poskytovat nejlepší podmínky pro stavbu a opravu svalové tkáně. Syntéza svalových bílkovin se zlepší, pokud je příjem bílkovin rovnoměrně distribuován po celý den.

10 tipů na zdravé snídaně

Vyvážená snídaně by vám měla poskytnout slušné množství bílkovin (20–30 gramů). To pomáhá uspokojit hlad a podporuje zdraví svalů a spolu s některými zdravými sacharidy může poskytnout trvalou energii a vlákninu. Sacharidy by měly zahrnovat alespoň některé ovoce nebo zeleninu. Pokud to váš stravovací plán umožní, přidejte také celá zrna.

Pomocí těchto jednoduchých pokynů si snadno sestavíte zdravou a vyváženou snídani. Zde je 10 návrhů zdravé snídaně:

1. V mikrovlnné troubě uvařte čerstvý nebo zmrazený špenát s míchanými vejci nebo vaječnými bílky, pokapejte octem balsamico, dejte si i čerstvé ovoce.

2. Proteinový koktejl vyrobený z proteinového prášku, nízkotučného mléka nebo sójového mléka a ovoce.

3. Obyčejný netučný nebo nízkotučný jogurt či tvaroh s čerstvým ovocem a skořicí, nebo nakrájenou syrovou zeleninu a čerstvý černý pepř.

4. Ovesné vločky připravené z mléka nebo sójového mléka. Po vaření přimíchejte proteinový prášek a ovoce.

5. Kukuřičné tortilly ohřáté a plněné černými fazolemi, s nastrouhaným nízkotučným sýrem a salsou a čerstvé ovoce.

6. Celozrnný toast potřený s avokádem s plátky krůtích prsou a čerstvé ovoce.

7. Tofu, naložené v olivovém oleji s čerstvou zeleninou a bylinkami a čerstvé ovoce.

8. Celozrnné krekry s netučným sýrem ricotta a ovocem.

9. Plátek lososa na opečeném celozrnném chlebu a čerstvé ovoce.

10. Zbytky od večeře: celozrnné pečivo, bílkoviny a zelenina.