Představte se vhodně svému potenciálnímu zaměstnavateli

Přemýšlíte nad tím, že změníte své stávající zaměstnání a začínáte se rozhlížet po novém. Kromě vhodně zpracovaného životopisu, který budete zasílat potenciálnímu zaměstnavateli, je potřeba také přiložit i motivační dopis.

Co je motivační dopis?

Motivační dopis má být sepsaný tak, aby vás představil jako vhodného kandidáta na nabízenou pozici. Jeho úkolem je přesvědčit potenciálního zaměstnavatele o tom, že právě vy jste ten nejvhodnější kandidát ze všech. Vzhledem k tomu, že personalisté musí přečíst motivačních dopisů velké množství, je potřeba jej sepsat stručně a jasně, bez zbytečných frází. Musí být přizpůsobený každé konkrétní pozici. Vyzdvihněte své kvality a nejdůležitější pracovní úspěchy, případně zkušenosti. Důležité je zde poznamenat, co můžete firmě nabídnout, čeho si ve firmě ceníte a co je v souladu s vaším přesvědčením.

Tipy pro vás:

Pokud chcete svým motivačním dopisem zapůsobit tak, že budete pozváni do užšího výběru mějte na paměti několik důležitých věcí:

  • V dopisu se nesmí objevit žádné pravopisné ani faktické chyby.
  • Projevte zdravé sebevědomí, ale dejte si pozor na aroganci.
  • V žádném případě se nepodceňujte.
  • Důležité je, abyste zaujali hned v prvním odstavci.
  • Dopis sepište stručně a jasně, zbytečně se nerozepisujte.
  • Motivační dopis sepište na míru dané pozici. V případě, že se chystáte oslovit více zaměstnavatelů, nepoužívejte vždy ten stejný.

Podrobnější informace k tomu, jak napsat motivační dopis naleznete na portálu vimvic.cz.

Pokud, díky motivačnímu dopisu uspějete, čeká vás pracovní pohovor. Někdy se může jednat i o pohovor v angličtině a to v případě, že je je angličtina pro danou pozici žádanou znalostí. Nemusíte se obávat, takový rozhovor je stejný, jako v češtině. Musíte však být připraveni na komunikaci v angličtině.