Jaký přívlačový naviják zvolit do své přívlačové sestavy?

Přívlačové navijáky se vybírají podle různých kritérií, nejvíce se hledí na velikost navijáku, vzhledem k tomu na jaké ryby cílíte. Pokud bude Vaší cílovou rybou sumec, je však jasné, že nebudete vybírat naviják velikosti 30. Dalším kritériem je počet ložisek, ovšem někdy je méně více. Další důležitý parametr je váha navijáku na přívlač, protože celodenní házení s kilovým navijákem by mohlo způsobit, že Vaše ruka po vycházce “upadne”.

Naviják s přední brzdou dle typu přívlače

Pojďme se na to podívat trošku podrobněji. Na ultralehkou a lehkou přívlač je dobré volit naviják ve velikostech od 20 – 30, je však důležité hledět na to tak, aby celá sestava byla správně vyvážená. Takže na prut, který měří třeba 180cm nepoužijete naviják velikosti 30, ale 20-25. Na střední přívlač jsou nejlépe využitelné navijáky velikosti 30-40, ale samozřejmě je dobré se opět zamyslet na vyvážeností sestavy. A v závěru na středně těžkou a těžkou přívlač vybereme přívlačové navijáky s cívkou o velikostech 40 – 60.

Kolik zvolit ložisek?

Počet ložisek je dnes zrádným kritériem, protože doby, kdy více ložisek také znamenalo hladší a tiší chod jsou asi nenávratně pryč. Protože někteří výrobci dokážou vyrobit velmi tichý naviják na přívlač s hladkým chodem i s pouhými čtyřmi ložisky, tedy třemi kuličkovými a jedním jehličkovým. Tímto nijak nechci shazovat navijáky s méně ložisky, i ty se někdy dají pochválit. Na čtyřech bych ale začínal a další ložiska navíc už v pohodlnosti nic nepokazí.

Váha a materiál navijáku na přívlač

Posledním zmiňovaným kritériem je váha navijáku, tady je zbytečné se moc rozepisovat, prostě čím lehčí, tím lepší pro Vaše ruce. Je ale nutné sledovat materiály, protože lehký plastový naviják, toho určitě nevydrží tolik, jako lehký naviják na přívlač z carbonových částí.

Závěrem bych chtěl ještě poukázat na častou otázku, jakou brzdu zvolit? Nejvíce využívaný je naviják s přední brzdou, protože při dobře nastavené brzdě už se s ní pak nemusíte tolik zabývat a naviják se zadní brzdou je prostě rozměrnější, a tak u vody dokáže překážet.