Vyčistit markýzu je poměrně jednoduché. I přesto byste si měli dát pozor na několik potenciálních problémů. Více se dozvíte v tomto článku.
Bez zastínění si na terase léto určitě neužijete. A právě k tomuto účelu slouží markýzy. Během parných letních dnů se ale i markýzy občas zašpiní a je potřeba je vyčistit. Jak na to?
Na co si dát pozor?
Vysokotlaké čističe Karcher jsou skvělou volbou! Vapky Karcher by totiž měly tlakem vzdcuhu odstranit veškeré nečistoty lusknutím prstu. Sice to zní dobře, ale takhle to ani zdaleka nefunguje. Vysokým tlakem vzduchu byste mohli naopak markýzy poškodit nebo protrhnout. Museli byste si tak zbytečně kupovat úplně nové. Jak tedy markýzy vyčistit, abyste je nepoškodili?
Velice dobré jsou čistící přípravky. Ale vystačíte si i bez nich. Suché nečistoty můžete jednoduše vysát. Ovládací prvky konstrukce tak zůstanou čisté, takže to nebude mít neblahý vliv na jejich funkčnost. Tkanou markýzu navíc tímto způsobem velice jednoduše ochráníte před vznikem skvrn a plísní. Pokud byste se o ně nestarali, mohly by postupem času začít obrůstat mechem, což určitě nechcete. Pokud tedy není vaším cílem založit si na střeše přírodní zahrádku.
Pomůže prací prášek
Vysáváním to ale nekončí. Vysavač totiž odstraní jen ty největší nečistoty, ale ty menší na tkanině stále zůstávají. Abyste je odstranili, měli byste se pustit do mokrého čištění. Budete k tomu potřebovat žebřík, teleskopickou tyč a měkký kartáč. Jestliže se vám některé nečistoty a skvrny nepodaří ani tak vyčistit, zkuste ještě vodní trysku ze zahrádky. Tkaninu polévejte pod nízkým tlakem, abyste ji nezničili.
Velice dobře poslouží i roztok složený z vlažné vody a pracího prostředku. Tímto roztokem látku čistěte, dokud prací pěna nečistotu úplně neodstraní. Poté opláchněte čistou vodou. Jakmile z látky zmizí i zbytky mýdla, máte hotovo. A pamatujte si, že tento způsob můžete použít i na skvrny a nechtěná zbarvení markýzy.