Hovory o sexu – kdy s tím na děti vyrukovat? 2

„Mami, jak jsem přišla na svět?“ zvídavá otázka z nevinných úst dítěte. Kolik rodičů však může pořádně zaskočit a překvapit. Jelikož se děti jen tak nevzdají a domáhají se odpovědi, rodiče začnou blekotat zmateně první, co je napadne. Možná dojde i na čápa, včeličky a podobné věci.

Co vůbec říkat?

Hovory o sexu určitě přizpůsobte věku a také vyspělosti vašeho dítěte. Jinak budete mluvit s dětmi ve školce, jinak s většími dětmi, které chodí do školy, a jinak budete poučovat čerstvé teenagery. Jak tedy mluvit s dětmi jednotlivých věkových kategorií?

Tříleté děti

Začínají chodit do školky a minimálně by měly vědět, že kluci mají pindíka a holky zase pipinku, je mezi nimi rozdíl. Miminko se rodí, bydlí pár měsíců u maminky v bříšku a to proto, že jí tatínek má moc rád.

Šestileté dítě

Před nástupem do školy je určitě dobré, aby děti znaly správné pojmenování pohlavních orgánů. Osvětlete dětem rozdíly, mezi mužskými a ženskými pohlavními orgány, vysvětlujte také, jak vlastně k oplodnění dochází. Nebojte se použít obrázkové knížky pro děti, kde je to celkem dobře popsáno.