Někdy nastanou životní situace, kdy člověk marně se snaží vyřešit své potíže. Neví kudy kam a zoufalství se pomalu začíná stávat standardem v životě. Exekuce, dluhy, neodbytní věřitelé dokáží zničit život natolik, že to má občas až katastrofální následky. Přitom je často řešení na dosah ruky, jen vědět na koho se obrátit. Například odborníci, které naleznete na webu oddluzteme.cz, mají za sebou již více 3000 lidí, kteří se topili v dluzích a nyní žijí spokojenými životy s „normálním“ příjmem. Jak toho dosáhli?
Novela zákona umožnila dosáhnout osobního bankrotu širší skupině lidí
Nyní jsou pro oddlužení podmínky méně přísné, než tomu bylo do roku 2018. Do té doby byl povinen dlužník uhradit minimálně 30 % dluhu do 5 let, pokud mu byl osobní bankrot schválen soudem. Pokud dlužník tuto podmínku splní, je mu zbytek dluhu soudem odpuštěn.
Od roku 2018 není daná striktně částka zahrnující 30 % stávajících dluhů, to ovšem neznamená, že by se dlužník svým závazkům zcela vyhnul. Je povinen stále platit měsíční odměnu insolvenčnímu správci, který mu byl soudem přidělen a minimálně stejnou sumu svým věřitelům, kterou správce rozdělí.
Kdy si můžete o osobní bankrot zažádat?
Návrh na osobní bankrot za vás musí soudu předložit právník nebo specializované osoby, například z oddluzteme.cz. Pokud máte více než dva věřitele, zvládnete splácet minimálně 2 178 Kč, i s pomocí dárců, můžete o osobní bankrot požádat.
Podrobnosti najdete na oddluzteme.cz.
Rozdíl mezi osobním bankrotem a insolvencí
Rozdíl prakticky žádný není. Insolvence se nazývá pouze soudní řízení o osobním bankrotu. Je to jen část celého procesu, když chcete osobní bankrot. Po zaplacení povinné částky dochází k oddlužení zbytku dluhu. Soud nikdy neodpouští celou dlužnou částku, jak by se mohlo z termínu „oddlužení“ zdát.