Pokud jste dostatečně šikovní, zvládnete montáž plastové nádrže na dešťovou vodu i sami. Je ale potřeba udržet některé zásady, o kterých vám řekneme v článku.
Než začnete nádrž na dešťovou vodu používat a užívat si jejích vlastností, je potřeba nejprve provést její montáž. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak tento proces probíhá.
Na co si dát pozor?
Pro kvalitní doplňování dešťové vody do vybrané nádrže je potřeba vyhloubit dostatečně hluboký výkop. Na první pohled by se mohlo zdát, že je dobré se držet především velikosti samotné nádrže, to ale není pravda. Jako nejlepší možnost se totiž v průběhu let ukázalo vykopat díru hlubší zhruba o 15 centimetrů než je dno zamýšlené nádrže. To samé platí i o stranách. Tam by ale měl být výkop dokonce o 50 cm širší než je samotná nádrž.
Proč se to vlastně dělá? Díra se totiž bude ještě zasypávat štěrkem. Vhodný štěrk by měl mít frakci 8/16. Jestliže si ale troufnete, můžete ke zpevnění využít ještě písek nebo jinou sypkou zeminu. Menší nádrž je pak možné v několika lidech ručně. Pokud je nádrž příliš velká a těžká, provádí se její usazení s pomocí stavební techniky.
Poslední úpravy
Stavební technika pak pomáhá i při samotném hutnění podkladového materiálu. Pro obsyp ale nic takového nepotřebujete. Při použití stroje by totiž mohlo dojít k poškození samotné nádrže. Proto není od věci použít například kůl, s jehož pomocí obsyp snadno a kvalitně zhutníte.
Ještě před tím je ale potřeba důležité správně spočítat výšku usazení nádrže vůči terénu a přívodu vody. Je také potřeba dodržet sklon od dešťových svodů, a to alespoň 0,5 % (optimálně 1 %). Jestliže si pořídíte nádrž na dešťovou vodu, měli byste se zdržet jakýchkoliv drastických terénních úprav na vašem pozemku. V opačném případě byste pak mohli narušit vytvořený ekosystém a snížit přísun vody do vaší nádrže.