Víte, jak tělu škodí lepek?

Počet lidí, kteří se trápí s nějakou potravinou alergií, podle odborníků neustále přibývá, ovšem to se nedá říci tak jednoznačně. Mnoho lidí, kteří měli pouze mírné příznaky potravinových alergií, je nijak neřešili a v dnešní době, díky větší vědomosti lidí a snadnějšímu přístupu k informacím, chodí lidé na lékařská vyšetření, kde se alergie často potvrdí. To však není případ nesnášenlivosti laktózy, kde počet lidí s intolerancí laktózu klesá, díky mutaci. Lepek patří mezi nejčastější potravinové alergie a stále více „zdravých“ lidí ho vyřazuje ze svého jídelníčku. Proč vlastně?

Co dělá s tělem nadýchané pečivo?

Lepek nebo také gluten je součástí většiny obilovin, nejvíce ho je v pšenici, žitě a ječmenu. Jedná se o tzv. bílkovinu obiloviny u které platí jednoduché pravidlo. Čím více lepku zrno obsahuje, tím více je pečivo nadýchanější a vláčnější. Kdo by odolal, že? Jenže lepek nedělá nadýchané jen pečivo, ale také vás. Pokud se potřebujete zbavit přebytečných kil a cítit se lépe, bezlepkový chléb k snídani místo bábovky může být tím správným začátkem.

Celiakům (alergikům na lepek) však lepek způsobuje mnohem horší potíže. Po doputování lepku do žaludku se, po kontaktu s kyselinou solnou a enzymy slinivky břišní, rozštěpí a potravina je vaším žaludkem běžně zpracována. U celiaka však lepek štěpení odolá, což vyvolá reakci, která spustí po několika hodinách zánět a ničení střevních buněk. Projevy celiakie jsou různé, ale nejčastěji je to nekontrolovatelný průjem a zvracení.

Bezlepkové potraviny již nejsou nedostupným a nedostatkovým zbožím, jako tomu dříve bývalo a v nabídce je má také mnoho e-shopů se zdravou výživou. Jedním z nich je také e-shop prozdraviaradost.cz.

Co vše e-shop nabízí?

Na webových stránkách prozdraviaradost.cz objevíte nejen velký výběr bezlepkových potravin, ale také bio kosmetiku, veganské potraviny, exotické čaje a kávy a mnoho dalšího.