Kvalitní sperma běžně sežnete na internetu. Největší světová spermobanka vznikla na koleně

Přes internet si můžete koupit ledacos. Nábytek, televizi i automobil. Ale sperma? I to si můžete vložit do virtuálního nákupního košíku, zaplatit kartou a nechat si ho dovézt kurýrem. Doba je zkrátka taková a mění se složení klientů. Ole Schou, zakladatel Cryos International – největší spermobanky na světě, uvedl, že sperma stále častěji nakupují vzdělané a dobře situované ženy, které touží po zplození a výchově dítěte bez partnera. V liberálním Dánsku je prý klasický model rodiny spíše výjimkou.

Ole Schou založil firmu při studiích na vysoké škole. K nezvyklému projektu ho přiměl zvláštní sen o zmrazeném spermatu. Inspiroval ho natolik, že se téměř okamžitě pustil do budování společnosti, která se stala největší spermobankou na světě. V začátcích přitom Schou používal mrazák svých rodičů a s nápadem se nikomu příliš nesvěřoval, protože nechtěl působit dojmem podivína. První dárce spermatu navíc aktivně oslovoval přímo na ulici.

Za úspěchem Cryos International však není jen nadšení a workoholismus zakladatele. Problematiku studoval do hloubky a vytvořil čtyřsetstránkový business plán s podrobnými vědeckými a ekonomickými informacemi. Firmu nejdříve vedl jako „one man show“, a až později přijal prvního zaměstnance. Zlomovým okamžikem bylo navázání spolupráce s klinikou Malá mořská víla. Ta si od něj začala sperma objednávat a nic nebránilo ve zvýšení objemů.

Netrvalo dlouho a ve vědeckých kruzích se rozneslo, že Shouova spermobanka nabízí velmi kvalitní materiál. Počet zájemců o spolupráci rychle rostl a Cryos International se na špatně organizovaném trhu prodral na vedoucí pozici. V současnosti dodává sperma do 80 zemí světa a spolupracuje s ní i nejedno české centrum asistované reprodukce.

Zajímavé je, že 60 % klientů Cryos International tvořily v září 2017 lesbické páry a nezadané ženy. V budoucnu se chce firma soustředit také na dárcovství vajíček.